Biwak pod gwiazdami na powitanie lata
W ramach zajęć turystyczno-sportowych, prowadzonych przy Urzędzie Miejskim w Rzgowie, w piątkowy wieczór, 19 czerwca 2026 r. uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowych im. Jana Długosza w Rzgowie pod opieką p. Agnieszki Ruty i p. Marcina Łukaszewskiego powitali lato.
Dzięki uprzejmości księdza proboszcza Krzysztofa Florczaka uczestnicy zajęć turystyczno-sportowych już po raz piąty jedną z najkrótszych nocy w roku spędzili pod gwiazdami w ogrodach parafialnych . Wzorem poprzednich lat uczestnicy rozbili prawdziwy biwak. Były namioty, śpiwory, materace, karimaty i termiczne koce, a w rękach i na czołach latarki, a nawet kolorowe lampki, które zdobiły obozowisko.
Uczniowie biwakowali i jak co roku rywalizowali w różnych, sportowych zmaganiach. Była piłka nożna i kometka, siatkówka, biegi z trawiastymi przeszkodami i zabawa w chowanego. Opiekunowie zorganizowali również strefę kibica, w której chętni mogli obejrzeć mecz Mistrzostw Świata 2026, w którym zmierzyli się gospodarze, czyli Amerykanie i Australijczycy. Podobnie jak w ubiegłym roku, uczestnicy zajęć mieli okazję ugotować prawdziwą strawę jednogarnkową. W żeliwnym kotle etapami powstawała typowa łódzka zupa. Uczestnicy obierali, kroili, dodawali, dosypywali, dolewali i mieszali tradycyjne, i przede wszystkim zdrowe składniki, aby powstała zalewajka, którą po północy uczestnicy przy ognisku zjedli ze smakiem. Tradycyjnie uczniowie również piekli kiełbaski, chleb, mniej tradycyjne pianki i przede wszystkim spędzili tę noc razem w blasku ogniska. Kolejna noc pod gwiazdami przeszła do historii, a uczestnicy już zapowiadają swoją obecność za rok.
Tekst i fot. Agnieszka Ruta i Marcin Łukaszewski
