Biblioteka
Godziny pracy biblioteki szkolnej
Poniedziałek 8:30 - 14:30
Wtorek 8:30 - 14:30
Środa 8:30 - 15:30
Czwartek 8:30 - 15:30 (praca wewnętrzna biblioteki)
Piątek 8:30 - 14:30
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” -
Wisława Szymborska
Jeśli chcesz przeżyć niesamowite przygody, rozbudzić swoją wyobraźnię, zaspokoić swoją ciekawość, jesteś głodny wiedzy o ludziach i świecie, pragniesz poszerzać swoje zainteresowania i rozwijać swoje pasje lub uzdolnienia - biblioteka jest idealnym miejscem dla Ciebie!
A może lubisz ciszę i spokój, jesteś nieśmiały, szukasz azylu i miejsca, gdzie możesz porozmawiać o sprawach codziennych? - Zapraszam!
W przyjaznej atmosferze i z moją pomocą wspólnie postaramy się znaleźć odpowiednią książkę, w której znajdziesz odpowiedź na każde nurtujące Cię pytanie.
Agnieszka Libich - nauczyciel bibliotekarz
Zadania biblioteki szkolnej:
1) gromadzenie i udostępnianie podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych oraz innych materiałów bibliotecznych, zgodnie z art. 22aj ustawy o systemie oświaty;
2) tworzenie warunków do efektywnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi;
3) rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania i uczenia się;
4) organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną uczniów, w tym w zakresie podtrzymywania tożsamości narodowej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych, mniejszości etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym;
Znaczenie rozwijania kompetencji czytelniczych wśród uczniów szkoły podstawowej
Biblioteka szkolna jest miejscem, w którym rozbudzane i rozwijane są indywidualne zainteresowania uczniów. To tutaj wyrabiamy i pogłębiamy u uczniów nawyk czytania i uczenia się.
Zadaniem biblioteki szkolnej jest również wspieranie procesu edukacyjnego, a szkoły podstawowej- wprowadzenie uczniów w świat literatury, ugruntowanie ich zainteresowań czytelniczych oraz wyposażenie w kompetencje czytelnicze potrzebne do krytycznego odbioru utworów literackich i innych tekstów kultury. Szkoła podejmuje działania mające na celu rozbudzenie u uczniów zamiłowania do czytania oraz działania sprzyjające zwiększeniu aktywności czytelniczej uczniów, kształtuje postawę dojrzałego i odpowiedzialnego czytelnika, przygotowanego do otwartego dialogu z dziełem literackim. W procesie kształcenia i wychowania wskazuje rolę biblioteki (szkolnej, publicznej, naukowej i in.) oraz zachęca do podejmowania indywidualnych prób twórczych.
Wysokie kompetencje czytelnicze wpływają na sukces uczniów w szkole, a w późniejszym życiu pozwalają pokonywać uczniom ograniczenia i trudności związane z mniej sprzyjającym środowiskiem społecznym.
Czytanie jako umiejętność rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, w tym tekstów kultury, to jedna z najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w procesie kształcenia.
Dzieci, które dużo czytają, mają bogaty zasób słownictwa, z łatwością nazywają swoje uczucia i wchodzą w relacje z rówieśnikami, rzadziej sprawiają kłopoty wychowawcze, mając lepiej rozwiniętą wyobraźnię umożliwiającą obiektywne spojrzenie na zachowania własne i innych, w konsekwencji lepiej radzą sobie z obowiązkami szkolnymi, a także funkcjonowaniem w społeczności szkolnej.
Ważne jest, aby zainteresować ucznia czytaniem na poziomie szkoły podstawowej. Uczeń powinien mieć zapewniony kontakt z książką, np. przez udział w zajęciach, na których czytane są na głos przez nauczycieli fragmenty lektur, lub udział w zajęciach prowadzonych w bibliotece szkolnej. W ten sposób rozwijane są kompetencje czytelnicze, które ukształtują nawyk czytania książek również w dorosłym życiu.