Dokumenty świetlicy
Regulamin świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie
- Świetlica jest integralną częścią szkoły.
- Świetlica szkolna zapewnia dzieciom opiekę w godzinach porannych i popołudniowych.
- Warunkiem przyjęcia dziecka do świetlicy jest złożenie przez rodziców wniosku.
- Zgłoszenie dziecka do świetlicy jest równoznaczne z akceptacją regulaminu świetlicy przez rodziców/opiekunów dziecka.
- W świetlicy mogą przebywać uczniowie niezapisani, jeżeli: oczekują przed zajęciami lekcyjnymi, mają przerwę między zajęciami lekcyjnymi lub w nich nie uczestniczą.
- Podczas pobytu w świetlicy dziecko spędza czas pod opieką wychowawcy świetlicy lub osoby zastępującej (wyznaczonej przez dyrektora).
- Wychowawca świetlicy odpowiada wyłącznie za bezpieczeństwo dzieci, które zostały przyprowadzone do świetlicy lub zgłosiły się do niej same przed lub po lekcjach/zajęciach.
- Dziecko zgłoszone do świetlicy szkolnej, po skończonych lekcjach ma obowiązek zgłosić swoją obecność u wychowawcy świetlicy.
- Każde wyjście winno być bezwzględnie zgłoszone u wychowawcy świetlicy.
- Podczas pobytu w świetlicy dziecko nie może samodzielnie opuścić terenu szkoły.
- Dziecko jest wypuszczane do domu pod opieką rodzica lub osoby upoważnionej przez rodzica na podstawie pisemnej zgody.
- Osoba odbierająca dziecko ze świetlicy zobowiązana jest powiadomić o tym wychowawcę świetlicy.
- Uczniowie mogą samodzielnie wychodzić ze świetlicy do domu, jeżeli rodzic wydał pisemną zgodę.
- O wszelkich zmianach dotyczących trybu odbierania dziecka ze świetlicy (np. odbieranie dziecka przez osobę dotąd nieupoważnioną, samodzielne wyjście itp.) rodzice muszą powiadomić wychowawców świetlicy na piśmie- z datą i podpisem. Bez takiego upoważnienia dziecko nie może opuścić świetlicy.
- Dziecko przebywające w świetlicy zobowiązane jest do przestrzegania określonych zasad, dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa pobytu w świetlicy, kulturalnego zachowania się, podstawowych zasad higieny oraz do szanowania sprzętu stanowiącego wyposażenie świetlicy.
- Za umyślne, wynikłe z nieprzestrzegania umów zniszczenie przez dziecko sprzętu, zabawek i innych rzeczy wchodzących w skład wyposażenia świetlicy (szkoły) odpowiada uczeń zgodnie z zapisem w statucie.
- W świetlicy obowiązują wewnętrzne kontrakty ustalające zasady zachowania oraz motywowania dzieci przez wychowawców. Są one redagowane wspólnie przez dzieci oraz wychowawców i obowiązują w danym roku szkolnym.
- Wychowawcy świetlicy informują wychowawców poszczególnych klas o zachowaniu dziecka. Informację tę uwzględnia się przy ustalaniu oceny z zachowania. Zachowanie
dziecka w świetlicy ma wpływ na jego ocenę z zachowania. - Liczba dzieci w jednej grupie może liczyć do 25 uczniów.
- Zabawy ruchowe mogą odbywać się na korytarzu.
- O wypadkach podczas pobytu dziecka w świetlicy szkolnej powiadamiany jest natychmiast dyrektor szkoły. Zasady zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii podczas korzystania z zajęć świetlicowych: Wszelkie działania podejmowane w świetlicy są zgodne z Procedurami bezpieczeństwa w okresie pandemii covid-19 na terenie Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie.
Procedury bezpieczeństwa
Uczniowie są przyprowadzani lub zgłaszają się sami do świetlicy zgodnie z przyporządkowaną grupą i salą zajęć świetlicowych.
Przed salą świetlicową znajduje się płyn do dezynfekcji.
Dzieci do mycia rąk używają mydła w płynie i wody.
Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m. in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do pojemnika-kosza wyposażonego w worek.
Sale, w których odbywają się zajęcia są porządkowane i dezynfekowane co najmniej raz dziennie.
Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Opiekunowie odprowadzający lub odbierający dzieci mogą wchodzić tylko do szatni budynku A szkoły, przestrzegając obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk) i z zachowaniem zasad: opiekun z dzieckiem/dziećmi, dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m, dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m.
Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
Rodzice muszą liczyć się z wydłużeniem czasu odbierania dziecka ze szkoły, ze względu na stosowane procedury.
Rodziców zobowiązuje się do przekazania powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.