Teatr w wersji on-line
W dniu 27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto zostało uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Powstało w celu "promocji i międzynarodowej wymiany informacji na temat teatru, pobudzenia kreacji oraz uświadomienia opinii publicznej wagi sztuki w życiu codziennym, w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich.”
Ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną teatr przeniósł się ze sceny do internetu. Miłośnicy tej sztuki mogą odnaleźć wiele ciekawych form. Łódzkie teatry tworzą spektakle bez wychodzenia z domu, przed obiektywami telefonów i komputerów. Przeczytajcie, co możecie usłyszeć lub obejrzeć :)
Dla młodszych dzieci aktorzy Teatru Pinokio przygotowali odczytywanie on-line książki pt. "Best Seler i zagadka znikających warzyw". Odbywa się ono codziennie w różnych godzinach, które najlepiej sprawdzić na stronie facebookowej teatru.
Teatr Wielki ruszył 5 maja z platformą edukacyjną - Teatr Wielki w Łodzi. Zapowiedziane są różne internetowe formy edukacji dla młodszych i starszych dzieci, prezentujące np. informacje o operze, balecie i muzyce.
Oprócz tego teatr proponuje internetowe oglądanie występów solistów, którzy śpiewają znane arie operowe z akompaniamentem muzyków lub obejrzenie wirtualnych spektakli zarejestrowanych w latach poprzednich.
Z kolei Teatr Powszechny jako pierwszy w Polsce rozpoczął prezentację swoich spektakli, także premier, w internecie np. na bieżąco powstaje internetowy serial "Pomoc domowa radzi" oraz prowadzone są internetowe warsztaty z cyklu "Komediopisanie".
Drodzy uczniowie, miłośnicy teatru śledźcie strony facebookowe teatrów łódzkich i uczestniczcie w kulturze on-line:).
Anna Kret