Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca.
Światowy Dzień Poezji został ustanowiony z inicjatywy UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Uroczyste obchody odbywają się m.in. w Paryżu, gdzie od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich. Hucznie świętuje się też Dzień Poezji w Grecji- w Delfach i Atenach, a także w Hiszpanii. Według UNESCO, ten dzień ma ,,dać nowy impuls, aby docenić poezję…’’.
Poezja jest dla każdego – łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu czy poglądach. Czytanie utworów poetyckich jest ważnym czynnikiem rozwoju osobowości dziecka. Poezja oddziałuje poprzez treść na myśli, uczucia i postępowanie ucznia. Dostarcza dziecku nowych doświadczeń, poszerza jego horyzonty, rozwija jego zainteresowania otaczającym światem. W Polsce i na świecie organizowane są kampanie zachęcające do czytania i pisania utworów poetyckich. Bardzo chcielibyśmy, by tak właśnie się stało tego dnia. Pragniemy zainspirować wszystkich i zaprosić najmłodszych do czytania polskich klasyków: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg – Zarembiny, Joanny Papuzińskiej. Starszym dzieciom i nastolatkom proponujemy wiersze Wisławy Szymborskiej. Dorośli mogą sięgnąć po twórczość Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Ufamy, że narodzą się nowi miłośnicy poezji, a grono czytających tę wyjątkową twórczość powiększy się.
Niech podsumowaniem powyższych rozważań będą słowa Edwarda Stachury ,,Wszystko jest poezją, każdy jest poetą’’.
W nadchodzącym tygodniu nauczycielki języka polskiego przybliżą uczniom genezę obchodów Światowego Dnia Poezji, omówią wybrane utwory literackie i zainspirują uczniów do czytania.
Wasze polonistki