Sobota z historią Łodzi z czasów II wojny światowej
Uczestnicy zajęć turystyczno-sportowych wyruszyli w sobotę 17 lutego 2024 roku na pierwszą po feriach wycieczkę. Tym razem odwiedzili północną część Łodzi należącą niegdyś do króla wełny, Juliusza Heinzla. Ich celem było Muzeum Martyrologii Radogoszcz.
W czasie warsztatów przygotowanych przez pana Dominika Ławskiego poznali historię Łodzi i okolic z czasów II wojny światowej. Dowiedzieli się m.in. czym był Kraj Warty, kto zarządzał Łodzią w czasach niemieckiej okupacji, jakie nazwy miały ulice, place, miasta i miasteczka w wersji niemieckiej. Dowiedzieli się również jak wyglądało życie zwykłych ludzi, w jaki sposób traktowano Polaków zamkniętych w więzieniach czy obozach na terenie Łodzi, zwłaszcza tych najmłodszych, przetrzymywanych w obozie dla dzieci przy ul. Przemysłowej. Sam budynek, w którym dziś znajduje się muzeum, a w czasach wojny znajdowało się w nim więzienie dla Polaków, wywarł ogromne wrażenie, zwłaszcza informacja o likwidacji więzienia na dzień przed wyzwoleniem Łodzi., z 17 na 18 stycznia 1945 roku, kiedy władze niemieckie podpaliły więzienie, w którym byli ludzie. Spośród 1000 więźniów z płomieni ocalało zaledwie 31 osób.
Podsumowaniem zajęć była gra w formie zadań questowych. Uczestnicy wykazali się znajomością mapy, musieli zaznaczyć na niej miejsca z czasów wojny, musieli również wykazać się spostrzegawczością i wykorzystać umiejętności cyfrowe, aby nazwać miejsca, ludzi i przedmioty z tamtych czasów. Mimo że tematyka warsztatów, tym razem dotyczyła trudnych zagadnień i traumatycznych doświadczeń z czasów II wojny, uczniowie z powagą i zainteresowaniem uczestniczyli w tej ciekawej lekcji historii.
Tekst i fot. Agnieszka Ruta, Marcin Łukaszewski