Obchody Dnia Ziemi 2025
Dzień Ziemi obchodzony corocznie ma na celu zwrócenie uwagi na problemy ekologiczne oraz promowanie działań na rzecz ochrony środowiska. W 2025 roku hasło przewodnie ogłoszone przez amerykańską organizację Earth Day Network brzmi: “Nasza moc, nasza planeta”. Zyskuje ono szczególne znaczenie, ponieważ świat staje przed poważnymi wyzwaniami związanymi z kryzysem klimatycznym, zanieczyszczeniem środowiska oraz utratą bioróżnorodności.
W kontekście Dnia Ziemi 2025 kluczowym tematem są odnawialne źródła energii, które odgrywają istotną rolę w walce ze zmianami klimatycznymi. Wzrost zainteresowania energią słoneczną, wiatrową, wodną oraz geotermalną jest odpowiedzią na potrzebę ograniczenia uzależnienia od paliw kopalnych. Każde z tych źródeł ma potencjał, aby nie tylko zaspokoić rosnące potrzeby energetyczne społeczeństwa, ale także zredukować szkodliwy wpływ na środowisko.
Szkolne obchody Dnia Ziemi obejmowały dużo różnorodnych działań, które odbywały się przez wiele dni kwietnia i na początku maja. Jednym z nich było wykonanie przez uczniów klas: VII i VIII plakatów o źródłach energii odnawialnej na lekcjach chemii pod opieką nauczyciela - p.Kamili Łapki. Uczniowie z zaangażowaniem współpracowali w grupach, tworząc pomysłowe prace, które można podziwiać na szkolnych korytarzach. Zainteresowanie przebywających na przerwach osób wzbudziły wykonane modele miniaturowego wiatraka, działającego pod wpływem dmuchanego powietrza, wykonanego przez Zuzannę Oleśko, jak również ziemniaków wytwarzających prąd wraz z opisem działania, których autorką jest Aleksandra Dudkiewicz.
W klasach siódmych chętni uczniowie tworzyli własne prezentacje multimedialne o tematyce odnawialnej energii, a po publicznej prezentacji na zajęciach z chemii, inne osoby przeprowadziły quizy wiedzy, sprawdzające zapamiętane informacje. W klasach ósmych przedstawiona tematyka w prezentacji dotyczyła procesów oczyszczania ścieków. Młodzież z zadowoleniem angażowała się w powierzone działania, szukała różnych ciekawostek do prezentacji i dyskutowała o obecnym stanie naszego środowiska oraz o możliwościach jego poprawy.
Starsi uczniowie starali się zachęcić do pogłębienia wiedzy o odnawialnych źródłach energii młodszych kolegów. W tym celu podczas przerw międzylekcyjnych zapraszali do udziału w konkursie “Co wiesz o odnawialnych źródłach energii?” Chętni uczniowie rozwiązywali quizy i rebusy przygotowane przez dzieci z klas: VIII b i VII a. Za poprawne odpowiedzi zostali nagrodzeni słodkim upominkiem ufundowanym przez pomysłodawczynię - Kamilę Łapkę.
Na lekcjach przyrody i biologii panie: Mariola Gałkiewicz i Magdalena Sajdak podejmowały tematykę dotyczącą klimatu pod hasłem: “Przyjaciele klimatu”, na podstawie udostępnionych scenariuszy i materiałów przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Na zajęciach z edukacji przyrodniczej w klasach młodszych i zajęciach z wychowawcą w klasach starszych wykorzystano prezentację przygotowaną przez p. Magdalenę Sajdak pod nazwą: “Nasz moc, nasza planeta".
Odnawialne źródła energii stały się także inspiracją do wykonania potraw wraz z krótkim opisem, które wyglądem nawiązują do wspomnianej tematyki. Ogromną kreatywnością i zaangażowaniem wykazali się uczniowie klas starszych robiąc: IV c - ciasteczkową fotowoltaikę , VII c - słodki wiatrak, VII a - serowo - kabanosowe wiatraki i słońce, VIII d i c - polewę piernikową o kształcie wiatraków i ciasto przedstawiające panel fotowoltaiczny.
Wydarzenia związane z obchodami Dnia Ziemi niech będą czasem refleksji nad naszymi działaniami na rzecz środowiska oraz szansą na zainspirowanie innych do podejmowania działań na rzecz naszej planety. Wspólnie możemy stworzyć lepszą przyszłość dla następnych pokoleń, dbając o Ziemię i jej zasoby. Niech to święto przypomina nam, jak ważna jest ochrona naszego wspólnego domu i jak kluczowe są odnawialne źródła energii w tej walce.
Kamila Łapka