Nasz udział w gminnych obchodach Światowego Dnia Poezji
Światowy Dzień Poezji to ustanowione w 1999 roku przez UNESCO święto, które obchodzone jest corocznie 21 marca. Najciekawsze, główne uroczystości odbywają się tego dnia w Paryżu. Pamiętajmy jednak, że- niezależnie od miejsca- wszystkim wielbicielom poezji przy okazji obchodów tego święta przyświeca jeden cel- promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Jak podkreśla UNESCO, Światowy Dzień Poezji to odpowiedni moment, aby docenić i poprzeć działalność międzynarodowych, krajowych i regionalnych ruchów poetyckich. To także właściwa pora na to, aby zwrócić uwagę czytelników na najcenniejsze teksty poetyckie swoich czasów; na liście tej znalazły się ostatnio między innymi średniowieczne niemieckie poematy liryczne, kamienne inskrypcje Tsogtu Khung-Taijiego, urodzonego w 1581 roku mongolskiego szlachcica, ekwadorski poemat muzyczny Pasillo oraz ukraińskie pieśni kozackie z obwodu dniepropietrowskiego.
Warto przypomnieć, że w drugiej połowie XX wieku pojawiła się koncepcja obchodzenia Światowego Dnia Poezji 15 października- w dniu urodzin Wergiliusza, wybitnego przedstawiciela liryki starożytnego Rzymu. Stany Zjednoczone i Kanada wyznaczyły kwiecień na miesiąc, w którym szczególną uwagę poświęca się poezji i jej roli w życiu czytelników.
W tym roku również z przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie na gminne obchody Światowego Dnia Poezji. Przygotowały je pod hasłem ,,Poezja w muzyce, muzyka w poezji” dwie lokalne placówki: Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie. Współpraca między nimi zaowocowała ciekawym montażem muzyczno- lirycznym, który mogli podziwiać przybyli w miniony piątek 28 marca do sali widowiskowej GOK. Wśród osób recytujących wiersze znanych polskich poetów na scenie wystąpili także uczniowie naszej szkoły: Marianna Fałek z 7a z wierszem Agnieszki Osieckiej ,,Oczy tej małej”, Natalia Lato z 7a, prezentująca utwór Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej ,,Zapomniane pocałunki’, Dorota Kurnyta z 7c z tekstem Agnieszki Osieckiej ,,Uciekaj, moje serce” oraz Hubert Cywiński z 8d z lirykiem Jonasza Kofty ,,W moim domu”. Grupę zdolnych wykonawców wsparła na koniec Pani Agnieszka Ruta z autorską interpretacją wiersza Agnieszki Osieckiej ,,Sztuczny miód”.
Jeszcze raz dziękujemy Pani Annie Malinowskiej za zaproszenie na tegoroczne obchody święta. Do zobaczenia za rok!
Wasze polonistki
Tekst: Dagmara Wieczorek- Mierzyńska
Zdjęcia: Agnieszka Ruta