Na ludowo po regionie z Reymontem w tle
Uczestnicy zajęć turystyczno-sportowych wyruszyli w kolejną w tym sezonie wyprawę pociągiem po regionie. Tym razem odwiedzili miejsce, które na kartach swojej powieści rozsławił Władysław Reymont.
Uczniowie pod opieką p. Agnieszki Ruty i p. Marcina Łukaszewskiego 26 kwietnia w sobotę, odwiedzili Lipce Reymontowskie. Wyprawa obfitowała w atrakcje ludowe, filmowe i kulinarne, a wszystko dzięki niezwykłym mieszkańcom Lipiec, za sprawą których uczestnicy zajęć przenieśli się w czasie o jakieś 120 lat.
Ta podróż była możliwa, dzięki właścicielowi Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych, który zgromadził dawne sprzęty gospodarskie, wyposażenie chałup, przedmioty obrzędu religijnego i te związane z folklorem Księstwa Łowickiego, własnoręcznie je odrestaurował i dzieli się wiedzą sprzed lat z młodymi ludźmi. Dzięki panu Zbigniewowi Staniowi uczniowie ze Rzgowa mogli również zajrzeć na plan filmowy historii chłopów z Lipeckiej gromady, bo pamiątki z tego właśnie planu, stanowią ogromną część kolekcji zgromadzonej w Galerii. Ale to nie wszystko.
Niezwykłe atrakcje przygotowały dla rzgowian panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Lipiec Reymontowskich, które poprowadziły warsztaty kulinarne i kwiatowo-bibułkarskie. Pod okiem p. Beaty Burzyńskiej powstały przepiękne róże z krepiny, które wyglądały jak prawdziwe. Panie Małgorzata Lech, Maria Czajka i Maria Stań natomiast przygotowały warsztaty kulinarne, w czasie których uczestnicy samodzielnie lepili pierogi z serem, jabłkami i malinami. Dopełnieniem kulinarnej przygody była opowieść pani Anny Szulc o zakonniku Jacku – Jacku z pierogami, dzięki któremu w polskiej kuchni pojawiły się pierogi.
Panie z KGW były pozytywnie zaskoczone zaangażowaniem młodzieży ze Rzgowa i z prawdziwym wzruszeniem przyjęły drobne podarunki promujące Gminę Rzgów przygotowane specjalnie dlanich przez p. Mateusza Tomaszewskiego.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w domu, w którym mieszkał przez kilka lat laureat literackiej Nagrody Nobla, Władysław Reymont, pracujący wtedy przy obsłudze kolei warszawsko-wiedeńskiej. Tradycyjnie już na koniec opiekunowie przygotowali konkurs z nagrodami, w czasie którego sprawdzono wiedzę zdobytą w Lipcach.
W późnych godzinach popołudniowych uczestnicy zajęć wrócili do Rzgowa gotowi na kolejne wyprawy.
tekst i fot. Agnieszka Ruta, Marcin Łukaszewski