Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
Corocznie, 10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Tego dnia w 1948 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka- kluczowy dokument wyznaczający międzynarodowe standardy ochrony naszych uprawnień.
Prawa człowieka to podstawowe normy przysługujące każdemu z nas wynikające z samego faktu bycia człowiekiem np.: prawo do życia, wolność słowa, zrzeszania się, czy prawo do edukacji. Źródłem wszystkich praw i wolności jest godność każdego człowieka. Prawa człowieka mają charakter:
• powszechny (są takie same dla każdego człowieka niezależnie od wyznawanych wartości, poglądów czy religii);
• przyrodzony (istnieją niezależnie od woli władzy czy przepisów prawa, państwo jedynie tworzy system ich ochrony);
• niezbywalny (żadna władza nie może nam ich odebrać, nie można się ich zrzec);
• nienaruszalny (istnieją niezależnie od władzy i nie mogą być przez nią dowolnie regulowane);
• naturalny (posiadamy je z racji godności osobowej, człowieczeństwa, a nie z powodu czyjejś decyzji czy nadania);
• niepodzielny (wszystkie stanowią integralną i współzależną całość).
Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka były okazją do zwrócenia uwagi uczniom na współczesne wyzwania w obszarze praw człowieka. Podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie klasy VIII dowiedziały się jak rodziła się współczesna koncepcja praw człowieka oraz kiedy zaczęły powstawać dokumenty gwarantujące wszystkim równe prawa. Młodzież dowiedziała się również, że współcześnie prawa i wolności chronione są przez prawo krajowe i międzynarodowe, a ich przestrzeganie nadzorują organizacje rządowe i pozarządowe. Podsumowanie zajęć zwieńczyła wystawa prac informacyjno-plastycznych, wykonanych przez najstarszych członków społeczności szkolnej.