Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO ponad dwadzieścia lat temu, 17 listopada 1999 roku, dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń rozegranych w 1952 roku w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu. Zginęło wówczas 5 studentów; jedynym ich przewinieniem było to, że domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.
Tegoroczne obchody święta, jak każde poprzednie, podkreślają szczególne znaczenie języka ojczystego dla jakości edukacji i różnorodności językowej oraz realizacji nowej Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. Warto w tym miejscu zacytować słowa prof. Sławomira Ratajskiego, sekretarza generalnego Polskiego Komitetu do spraw UNESCO: „Stąd musimy dbać o nauczanie języka i w języku tym najbliższym każdemu człowiekowi po to, żeby dać mu możliwość zdobycia na tyle wysokiej edukacji, wiedzy i umiejętności, aby w pełni uczestniczyć w rozwoju społecznym.”
Obchodom Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przyświecają trzy podstawowe cele: podkreślenie różnorodności językowej świata, promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących.
Z szacunkowych ustaleń naukowców wynika, że w historii ludzkości istniało około 13 tysięcy języków, lecz z upływem czasu niektóre z nich zaniknęły. Obecnie na świecie używa się od 6 do 7 tysięcy języków. Dokładne ustalenie ich liczby utrudnia brak zgody wśród językoznawców co do klasyfikacji niektórych języków jako odrębnych. Przeważająca część języków świata pozostaje w formie bezpiśmiennej. Według Wikipedii, najwięcej ludzi - ponad miliard 700 milionów - posługuje się językiem angielskim. Drugie miejsce zajmuje chiński, którego obecnie używa około miliard 400 milionów ludzi. W pierwszej dziesiątce znalazły się również: hindi, arabski, hiszpański, francuski, rosyjski, portugalski, bengalski i japoński. Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 45 milionów ludzi.
Tegoroczne hasło obchodów święta brzmi ,,Edukacja wielojęzyczna- konieczność transformacji edukacji”. Ma ono zachęcać do poszerzania wiedzy, poznawania ludzi i świata nie tylko przez pryzmat języka ojczystego, ale także języków obcych.
Nauczycielki języka polskiego na wybranych w tym tygodniu (20 II-24 II) zajęciach przybliżają uczniom hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, rozmawiają z nimi o pochodzeniu polszczyzny, jej zróżnicowaniu i szeroko pojętej kulturze języka. Do szkolnych obchodów święta dołączyły również nasze koleżanki, które uczą w klasach 1-3.
Wasze polonistki