Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej
Marszałek Józef Piłsudski powiedział: „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.
Ważnym składnikiem pamięci narodowej jest przeszłość, losy wielu pokoleń składające się na narodową historię, będącą fundamentem naszej tożsamości. Dlatego też jej pielęgnowanie jest nie tylko naszym obowiązkiem ale wręcz koniecznością, warunkiem dalszego zbiorowego istnienia. Ponieważ jest ona tak ważna to w niektórych okolicznościach trzeba jej bronić, walczyć o nią lub też ją prostować czy odkłamywać. Tak bywało zazwyczaj w czasach niewoli: zaborów, okupacji czy totalitarnego zniewolenia, których Historia nie szczędziła Polakom. Są pewne momenty czy sytuacje, w których ta pamięć szczególnie domaga się naszej troski. Poświęcony jej został już od wielu lat jeden z miesięcy - kwiecień - Miesiąc Pamięci Narodowej.
Mimo kolejnego roku pandemii i izolacji uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli o narodowym obowiązku. Zwyczajowo w tym okresie szczególną cześć i pamięć oddajemy poległym, pomordowanym przez totalitaryzmy mieszkańcom gminy. Po raz kolejny tylko wirtualnie odwiedzili Miejsca Pamięci Narodowej w Rzgowie, Guzewie, Konstantynie i lesie na Babichach. Dla klas starszych był to również moment na dyskusję o znaczeniu takich miejsc i pamięci o nich dla narodowej świadomości. Każdy potrafi dokończyć wiersz "Kto Ty jesteś..." i jest to najlepszy dowód na to, iż przelana przez naszych przodków krew nadal płynie w Narodzie.
A. Pokorska - Salska