Konferencja ekologiczna z okazji Dnia Ziemi 2024
W naszej szkole w ramach corocznych obchodów Dnia Ziemi została zorganizowana konferencja ekologiczna o charakterze informacyjno-konkursowym. Wszyscy uczniowie na lekcjach z wychowawcą mogli zapoznać się z filmem i prezentacją opisującą globalne problemy i sposoby radzenia sobie z wszędobylskim plastikiem.
Dla klas siódmych i ósmych odbyły się wycieczki do lokalnej oczyszczalni i stacji uzdatniania wody, zorganizowane przez p. Kamilę Łapkę. Wyjazd był bezpłatny dla uczniów, koszty przejazdu do wspomnianych obiektów pokryte zostały ze środków finansowych Rady Rodziców. Oczyszczalnia skupia się na mechaniczno-biologicznym oczyszczaniu ścieków. Osobą prowadzącą całe zajęcia była Pani Dyrektor Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, p. Beata Jasiukiewicz, która w sposób bardzo interesujący opowiedziała o każdym z etapów oczyszczania ścieków. Podczas intensywnego napowietrzania ścieków, mikroorganizmy tlenowe wykorzystują do swoich procesów życiowych zawarte w nich substancje organiczne i tym samym powodują oczyszczanie ścieków, tworząc osad czynny.
Dużym zaskoczeniem dla uczniów było to, że produktem końcowym oczyszczania ścieków jest granulat, który wykorzystywany jest w rolnictwie. Badania pokazały, że osady ściekowe w porównaniu z obornikiem - zawierają więcej azotu, fosforu, wapnia i magnezu.
Dla całej społeczności uczniowskiej zorganizowano część konkursową, której motywem przewodnim największego święta ekologicznego było tegoroczne hasło:“ Planeta kontra plastik”.
Wszechstronne zastosowanie tworzyw sztucznych, które zostały rozpowszechnione od II połowy XX wieku przyniosły problemy dla naszego środowiska oraz organizmu człowieka. Coraz częściej słyszymy o mikro- i nanoplastiku, który może wnikać do naszego ciała i jest znajdowany już wszędzie od Arktyki po Antarktydę, od szczytów Himalajów po dna oceanów. Co zrobić, żeby nasz świat nie utonął w tonach plastiku?
O kilku sposobach ograniczenia plastiku w codziennym życiu uczniowie dowiedzieli się z prezentacji pani Magdaleny Sajdak, na przykład:
- Używajmy produktów wielorazowych zamiast jednorazowych.
- Korzystajmy z materiałowych toreb na zakupy.
- Zrezygnujmy z jednorazowych naczyń i słomek do picia.
- Kupujmy owoce i warzywa luzem.
- Nie kupujmy wody w plastikowej butelce zaopatrzymy się w bidon, a w domu w dzbanek z filtrem.
- Kupujmy rzeczy zapakowane w opakowania pochodzące z recyklingu.
- Ograniczajmy opakowania plastikowe, kupujmy mydła zamiast żelu do mycia.
- Zastanówmy się czy potrzebujemy kolejnej plastikowej zabawki, kosmetyków, sztucznej biżuterii czy sztucznych dodatków.
- Segregujmy nie śmiećmy.
- Zastosujmy zasadę 4R w codziennym życiu ( refuse- odmawiaj, reduce- ograniczaj, reuse- użyj ponownie, recycle- odzyskaj).
W holu naszej szkoły możemy oglądać wystawę prac konkursowych, które pokazują zaangażowanie uczniów i pomysłowość w tworzeniu przedmiotów z plastiku i ich powtórnego wykorzystania.
Ciekawe plakaty i hasła przyciągają spojrzenia i nie pozwalają przejść obojętnie. Natomiast Julia Kałamarz i Kornel Więckiewicz z klasy Va napisali wzruszające listy do przyszłych pokoleń, w których opisują coraz większe problemy ludzkości i nawołują do edukacji i dbałości o dobro planety Ziemi. Dodatkowo deklarują już swoje zaangażowanie w walce z “plastikowym śmieciem “. Prace te dowodzą, że uczniom leży na sercu dobro naszej planety i starają się być eko nie tylko od święta.
Kolejnym wydarzeniem związanym z obchodami Dnia Ziemi 2024 było samodzielne wykonywanie owocowych musów przez uczniów starszych klas: 8b, 7c, 8a i 7a. W tym celu przynieśli ze sobą różne owoce, umyli, obrali, pokroili na mniejsze kawałki i za pomocą blendera uzyskali jednolitą wspaniałą masę do picia. Różnorodność ich smaków była ogromna.
Każda z tych klas wykonała większą ilość koktajlu, aby podczas przerw poczęstować uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkoły.
Zorganizowane wydarzenie dało również możliwość młodym ludziom współpracy ze sobą, a także zachęciło do samodzielnego wykonywania owocowych, zdrowych musów w swoich domach.
Dziękujemy wszystkim za współpracę i zrozumienie powagi problemu jaki niesie era plastiku, w której przyszło nam żyć.
Organizatorzy
Magdalena Sajdak i Kamila Łapka