Dzień Walki z Depresją
23. lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą i jedną z głównych przyczyn samobójstw (na całym świecie cierpią na nią ponad 264 miliony osób!). Może ona dotknąć każdego z nas, dlatego bardzo ważne jest, by mówić o niej głośno, upowszechniając wiedzę na jej temat. Choroba ta dotyka ludzi z każdej grupy wiekowej, bez względu na płeć, status społeczny czy miejsce zamieszkania. Sprawia, że dla osoby chorej nawet najprostsze czynności stają się wyzwaniem, odbiera chęć korzystania z życia, a to co wcześniej sprawiało radość już nie cieszy. Z czasem choremu nie chce się wychodzić z domu, brakuje mu siły i energii, pojawiają się kłopoty ze snem, problemy z koncentracją, kłopoty w szkole i w pracy (np. przez zaniedbywanie obowiązków), zwiększa poczucie winy, a przez to, że osoba chora dostrzega u siebie niższą wydajność, jej samoocena bardzo spada. W efekcie następuje pogorszenie relacji z bliskimi i przyjaciółmi, co pogłębia odczuwany ciągły smutek i poczucie beznadziei. W pewnym stadium choroby pojawiają się myśli samobójcze, które stają się na tyle uporczywe, że jeśli chory nie otrzyma pomocy w porę może targnąć się na swoje życie.
Depresja jest poważną chorobą, dlatego jeśli dostrzegają Państwo objawy depresji u siebie lub u swojego dziecka, to należy skontaktować się ze specjalistą, gdyż jak w przypadku każdej innej choroby czas ma znaczenie. Zdrowie jest jedną z nadrzędnych wartości, dlatego należy dbać nie tylko o dobrostan fizyczny, ale i psychiczny, gdyż obie te sfery są ze sobą ściśle powiązne.
Dobrą informacją jest fakt, że depresję MOŻNA LECZYĆ i terapia umożliwia powrót do funkcjonowania w społeczeństwie, wpływa na polepszenie relacji z otoczeniem, a co najważniejsze pomaga odzyskać radość i chęć życia.
Więcej informacji znajdą Państwo na poniższych stronach, które powstały z myślą o przeciwdziałaniu depresji.
www.forumprzeciwdepresji.pl
www.rodzice.fdds.pl/wiedza/depresja-u-dzieci-i-nastolatkow-na-co-zwracac-uwage/
(Przygotowano na podstawie materiałów WHO z 2017 r.)
Izabela Widawska