Dobra konstytucja receptą na zdrowe państwo
W piątek przed „długim wolnym tygodniem” wszyscy uczniowie klas czwartych wzięli udział w uroczystej akademii z okazji Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja. Zadaniem czwartoklasistów, którzy dopiero zaczynają swoją wędrówkę z historią, było przedstawienie genezy i znaczenia uchwalenia Majowej Konstytucji swoim starszym oraz, co jeszcze trudniejsze, młodszym koleżankom i kolegom. Uczniowie perfekcyjnie opanowali swoje role.
Choć posługiwali się wieloma profesjonalnymi pojęciami historycznymi i używali w swoich wypowiedziach odpowiedniego dla XVIII wieku języka z archaicznymi dziś dla nas słowami, to mamy nadzieję, że ich przekaz był klarowny. I polegał na wyjaśnieniu po pierwsze - czym jest każda dawna czy współczesna konstytucja.
Cytując dosłownie uczestników akademii: „Konstytucja to najważniejszy dokument - ustawa w państwie, zawiera prawa i obowiązki obywateli, mówi o tym, kto ma rządzić i jak ma rządzić w państwie, określa jego ustrój. To taka instrukcja obsługi państwa, żeby sprawnie działało, a obywatele czuli się bezpiecznie.” Po drugie - podali powód dlaczego tak potrzebna Polsce, postępowa, mogąca wzmocnić i ratować państwo przed unicestwieniem „Ustawa Rządowa” nie uchroniła nas przed rozbiorami i zniknięciem z mapy świata na 123 lata. Wyjaśnia to cytat:
„Jak to wytłumaczyć... Otóż... jeśli porównamy słabość Polski do choroby, to konstytucja była taką receptą napisaną po prawidłowej diagnozie, ale czy sama recepta czyni nas zdrowymi?
No nie, trzeba zażyć lekarstwo i poczekać, aż zadziała. Właśnie tego zabrakło, część szlachty zamiast leczyć swój kraj, wolała go uśmiercić.”
Po tych porównaniach przyszła pora na refleksje nad kluczowymi dla patriotyzmu pojęciami jak wolność, naród, ojczyzna i przypomnienie, że najważniejszymi obowiązkami obywateli są wierność Rzeczypospolitej Polskiej oraz troska o dobro wspólne.
Ta historyczna analiza przeplatana była śpiewem kilku patriotycznych pieśni - ich wyboru dokonał odpowiedzialny za oprawę muzyczną Pan Krzysztof Chrzanowski. Tłem zaś dla tej majówkowej akademii były rabaty białych i czerwonych tulipanów obsadzone przez Panią Anetę Winczewską.
W końcowym przemówieniu Pani Dyrektor nawiązując do słów piosenki „Żeby Polska była Polską” wskazała, że również w naszych czasach są realne zagrożenia dla pokoju i bezpieczeństwa narodów.
Obie Panie Dyrektor zachęcały do radosnego świętowania i dobrego, bezpiecznego wypoczynku.
Wychowawcy klas czwartych
Beata Dobosz
Aleksandra Jaworska
Marcin Łukaszewski