21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa
21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, którego celem jest uświadomienie, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Oczekują szacunku, tolerancji i akceptacji. Również i my przyłączyliśmy się do akcji.
W piątek, 19 marca uczniowie oraz nauczyciele z naszej szkoły założyli kolorowe skarpetki, bądź ustawili awatary z różnorodnymi skarpetami, na znak solidarności z nimi. Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. W klasach przeprowadzone zostały lekcje wychowawcze mające na celu propagowanie praw osób z tą wadą, zwiększanie świadomości dotyczącej życia i funkcjonowania osób z zespołem Downa oraz integracja z nimi.
Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna i nieprzypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Przypada on na 21 dzień 3 miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21.
Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Ma ona pokazać, że osoby z tą wadą mają takie same prawa i fundamentalne, ludzkie potrzeby jak inni.
Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Tego dnia na całym świecie odbywają się różnego rodzaju imprezy, których głównym celem jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej życia i funkcjonowania osób z zespołem Downa, propagowanie praw osób z tą wadą oraz integracja z nimi. Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. W efekcie dochodzi do zmian tempa rozwoju danej osoby. Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione. Zespół Downa dotyczy zarówno (i w tym samym stopniu) dziewczynek jak i chłopców. Występuje we wszystkich rasach, grupach etnicznych, klasach społeczno-ekonomicznych i narodowościowych. Może zdarzyć się każdemu.
organizatorzy wydarzenia
Edyta Waprzko
Patrycja Gutowska
Milena Dzikołowska