18 marca- Europejski Dzień Mózgu
18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. Po raz pierwszy obchodzono go właśnie tego dnia w 1998 roku. Celem obchodów jest zwiększenie wiedzy o tym organie oraz informowanie społeczeństwa o konieczności badań układu nerwowego. Jest to również okazja do zainteresowania się zagadnieniami związanymi z prawidłowym jak i patologicznym funkcjonowaniem Ośrodkowego Układu Nerwowego.
Mózg a poprawnie mózgowie to część OUN. Mózg jest najbardziej złożonym i najważniejszym narządem człowieka odpowiadającym w dużym uproszczeniu za mówienie, kodowanie i przetwarzanie informacji, wyrażanie emocji i wiele innych złożonych funkcji psychicznych jak i przebieg wielu procesów życiowych. Zdrowy i sprawnie funkcjonujący mózg ma wpływ na nasze funkcjonowanie, zachowanie, postrzeganie, myślenie, jakość naszego życia. Zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu dotyczą całego organizmu. Aby nasz mózg pracował lepiej i wydajniej należy pamiętać, by w naszej diecie nie zabrakło: kwasów omega-3, witamin z grupy B, witamin D, C, A, E, a także minerałów: potasu, żelaza, magnezu, cynku, jodu, chromu i manganu. Dobre nawodnienie, antyoksydanty i lecytyna również wspomagają pracę mózgu. Niedostateczna ilość tych związków w organizmie może skutkować niepokojem, agresją, bólami głowy, problemami z zasypianiem, ciągłym zmęczeniem i stanami depresyjnymi.
Naszemu mózgowi szkodzą również:
cukier, alkohol, sztuczne barwniki i aromaty, fast food,
palenie papierosów (również bierne),
nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie,
a pomagają:
zdrowa dieta, wysypianie się, aktywność fizyczna oraz afiliacja, czyli bliski i pozytywny kontakt z drugim człowiekiem.
Polecamy Państwu, w dogodnym dla siebie czasie, zarezerwować godzinę na spotkanie z mózgiem nastolatka, czyli zapoznanie się z nagraniem pt. "Co się dzieje z mózgiem nastolatka?"